


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | 0 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Accuracy | 5 % |
| Max Output Current | 500 mA |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Load Regulation | 5 mV |
| Line Regulation | 15 mV |
Stock: 218
Distributors
pcbx
Unit Price$1.70525
Ext.Price$1.70525
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.70525 | $1.70525 |
| 10 | $1.44758 | $14.47580 |
| 25 | $1.33357 | $33.33925 |
| 50 | $1.22854 | $61.42700 |
| 100 | $1.13180 | $113.18000 |
| 300 | $1.05738 | $317.21400 |
| 500 | $0.98785 | $493.92500 |
| 1000 | $0.95419 | $954.19000 |
